VEMZU VÍ

Jak zařídit malý byt

13.3.2017

Zdroj: www.delatsami.com

Malé byty jsou útulné a levné.  Rychle se zabydlí – ale vybavit je tak, aby nic nechybělo a zároveň nevypadaly ještě menší, není žádná legrace. Na co nezapomenout při vybavování vysněné garsonky, 1+1 nebo 2+kk?

Když rekonstrukce, tak kompletní

Pokud je byt váš a můžete si to jen trochu dovolit, pusťte se do rekonstrukce a vezměte ji z gruntu. V malých bytech se bojuje doslova o každý centimetr a nové dispoziční řešení často ušetří spoustu starostí, vytvoří nové úložné prostory a dostane světlo i do temných koutů.

Variabilní nábytek

Největší plochu v místnosti spolehlivě zabere postel nebo stůl. Pokud potřebujete šetřit prostorem, poohlédněte se po variabilním, rozkládacím nábytku. Stoly s sklopnými deskami, rozkládací pohovky, zvýšené postele s úložnými prostorami pod matrací, případně spací patra – to všechno může pomoct. Nebo alespoň vyberte jídelní stůl, který se v mžiku promění na pracovní plochu.

Úložné prostory

Jedním ze zásadních problémů malých bytů je nedostatek úložných prostor. Kam dát všechny věci? Pokud má byt vysoké stropy, pomohou zpevněné podhledy v předsíni nebo na wc. I kuchyňské skříňky nebo skříně se vyplatí protáhnout od podlahy až ke stropu a rozhodně stojí za to využít prostor pod postelí nebo skříňkami. Do zádveří můžete na stěnu umístit úzké poličky, podobně jde využít i prostor nad čelem postele.

Barva především

Světlé barvy opticky zvětšují prostor a jsou tak do malých bytů ideální. Bílé stropy jsou nutností, co se týče stěn, výraznější a tmavou barvu doporučujeme dát maximálně na jednu zeď v místnosti. Pokud je to možné, do světlých barev laďte i nábytek, který by měl být co nejsourodější. Skříň z tmavého ořechu může být krásná, ale malý prostor dokonale zabije.

V poslední řadě myslete vždy na to, že malému interiéru sluší vždy maximálně 3 barvy najednou. To může znamenat stejně tak bílou, šedou a žlutou, jako světlý dřevodekor, smetanovou a námořnicky modrou. Další barvy a odstíny už by měly být skutečně jen doplňkové a na detailech.

Kouzla se světlem

Do koupelen se běžně používají bodová světla – jak ale se zbytkem bytu? Světlo je mocný čaroděj a tak stojí za to nad ním popřemýšlet. Architekti doporučují použít primárně jedno centrální světlo, lustr který osvětlí celou místnost a zajistí běžné fungování. Atmosféru místnosti pak vytvoří doplňková světla – lampička na čtení, světlo nad stolem, osvětlení pracovní plochy kuchyňské linky a podobně. Poslední detaily pak doladíte třeba svíčkami.

Atmosféra domova

Ten pravý domov dělají doplňky. I do malých bytů proto stojí za to pořídit záclony a závěsy, případně alespoň textilní tzv. Římské žaluzie. Ty umožní odstínění před sluncem i svědavými pohledy odnaproti. Na druhou stranu, pokud uvažujete o koberci, jednoznačně doporučujeme menší kusové solitéry. Celoplošné koberce místnost sice zútulní – ale také opticky a pocitově zmenší.

A konečně, ani v malém bytě nezapomínejte na květiny. Bylinky v kuchyni nebo závěsné kokedamy nezabírají moc prostoru a osvěží atmosféru.

Mohlo by se vám líbit taky…

Žádné komentáře

Komentovat