VEMZU VÍ

Jak využít dlouhé zimní večery

21.1.2018

Zdraj: www.abcofireandsafety.com

Slunce zapadá už před šestou odpoledne. Venkovní teploty padají k nule, takže ani na dlouhé procházky už to není. Zima je zkrátka zima. Tma a ticho ale mají něco do sebe. Bylo by škoda tuhle příležitost úplně zahodit sledováním televize nebo pravidelným tour de bar.

O tom, jak nejlépe trávit zimu, má příroda jasno. Někdo chladné měsíce prospí, jiný se obrátí do sebe a sbírá síly na jarní růst, další odletí relaxovat do teplých krajin. A i když na to asi má váš šéf jiný názor a honí vás do práce jakoby se nechumelilo, trocha inspirace neuškodí. Dlouhé zimní večery jsou skvělá příležitost k odpočinku a přípravě na novou sezonu. Jak si je užít podle odborníků na slovo vzatých?

Medvědí cesta

Medvěd se na podzim nažere, schová se do brlohu, usne, a vzbudí se až s jarním táním. Pokud vám vstávání v zimních měsících dělá větší problém než obvykle, máte to asi podobně. Je jasné, že z práce vás kvůli zimní hibernaci neuvolní, ale večery můžete plně využít.

Základem je najít si pohodlný pelíšek. Gauč vystlaný polštáři, křesílko a heboučkou deku dostatečného rozměru.

Medvědům naroste huňatý zimní kožich který skvěle padne a nikde netlačí. Vás před zimou ochrání pohodlné válecí oblečení. Klíčové je teple obléct hlavně ty části těla, které budou čouhat z pod deky.

Samozřejmě, je vhodné udělat si zásoby dobrého jídla a pití a přichystat je právě na dosah ruky. Termoska udrží čaj horký a díky konvici nemusíte tak často vylézat z pelíšku.

Pro případ, že opravdu usnete, je fajn vědět, kdy je čas vstávat. Aby se ten šlofík neprotáhl až do jara.

A pokud spánek neplánujete, chce to taky nějakou zábavu. Ne však nic rychlého. Doporučujeme dívat se do hořícího krbu, stejně dobře poslouží i pořady slow TV (https://slowtv.playtvak.cz/primy-prenos-ptaci-krmitko-v-makove-db6-/krmitko.aspx?c=A151113_163614_krmitko_plap), nebo mihotavé plamínky svíček.

Inspirace rostlinami

Stromy s prvními mrazy stáhnou mízu ke kořenům, shodí listy a začnou se připravovat na jarní růst. Až s teplem, v plné parádě, vyženou pupeny a nasadí na květy.

Obrátit své mentální síly dovnitř sebe sama je další skvělý způsob jak využít zimní večery. Ať už nosíte v hlavě jakékoli vize a tajné sny, právě teď je dost času si je pořádně prohlédnout a promyslet jejich realizaci.

Základem je pohodlně se usadit. Nohy mít pevně na zemi, aby hlava mohla bezstarostně snít.

Příjemná atmosféra v místnosti vám pomůže zapomenout na všední starosti. Zapalte svíčky, pusťe klidnou hudbu a pokoj naplňte příjemnou vůní.

Nezapomeňte ani na pohodlné oblečení. Meditovat se vám bude mnohem lépe, když vás nebude tlačit ani táhnout.

Když je vše připraveno, jednoduše si sedněte, zavřete oči a z paměti vytáhněte klíčové téma. A pak jen nechte myšlenky volně plynout, jako lístky v proudu řeky. Pozorujte je a ty zajímavé si zkuste zapamatovat.  Až jich nasbíráte dostatek a otevřete oči, nezapomeňte si je zapsat, nebo nakreslit. Uvidíte sami že všechno bude najednou mnohem snazší a jasnější.

Jako tažní ptáci

Vlaštovky a špačci se na podzim sešikují a vyrazí nejkratší cestou do teplých krajů. Pokud máte tu možnost, byla by škoda nevyužít hezké počasí v Asii nebo Pacifiku. Pár večerů určitě strávíte plánováním a lovem letenek, pokud ale netrváte na luxusu, nemusí to být nijak drahý zážitek.

S letenkami a zamluveným ubytováním (nebo slovníkem v kapse) už je to snadné. Vytáhnete batoh, dáte do něj to nejnutnější.

A z letiště pošlete selfie všem, kteří neměli tu odvahu 🙂 No a po návratu nezapomeňte označit navštívené místo na mapě.

Mohlo by se vám líbit taky…

Žádné komentáře

Komentovat