DOMOV

Slasti a strasti home-office

12.2.2018

Zdroj: www.theoffice.adog.mx

Home-office neboli práce z domova. Jak já po této lehce svázané svobodě toužím! Je to jako mít kouli na noze, ale v příjemném prostředí 😀 Nejde mi ani tolik o to pracovat z gauče, i když, co si budeme povídat, měkké sofa a kancelářská židle jsou jako nebe a dudy. Ta moje židle vrže, takže doslova. Líbí se mi prostě fakt, že mi k práci stačí počítač (chcete-li šicí stroj) a je šumafuk, jestli budu vytvářet hodnoty z bistra naproti, z chalupy v Horní Dolní nebo z plážové B kavárny v Portugalsku. Asi každý, anebo alespoň každý v mé sociální bublině, po takovém životním komfortu touží. Ale je to opravdu taková idyla?

Když už domácí pracovna, tak od podlahy.

Řekněme si to otevřeně, práce z domova může být nastokrát naším snem, ale ne každý z nás je schopen ji vykonávat. Je třeba mít silně vyvinutou sebekázeň. Kolem nás se totiž najednou vynoří celá spousta pokušitelů, jako je bezprecedentně záživný televizní program, neuvěřitelně rychlý internet a všechna jeho skrytá zákoutí, telefonát s celou rodinou od mámy po strýce z pátého kolena, vaření posvícenské husy se třemi druhy knedlíků, pravidelné návštěvy lednice, natírání trubek od topení, špehování sousedů z okna a tak dále a tak dále. Shrňme si to, práce z domova není dobrá pro ty z nás, kteří trpí prokrastinací. Je třeba zapojit metodu cukru a biče. Akorát bez toho cukru. Prostě stanovit mantinely, být na sebe tvrdý, utáhnout si uzdu a makat. Zorganizujte si čas, domluvte svoji slabé vůli a také těkající pozornosti. Prach se utře sám, jako vždy.

Bez diáře ani ránu, hlavně po ránu.

Pracujete-li z domova, hrozí velké riziko, že se z vás stane asociál. Do kontaktu s reálnými lidmi (teď se nebavíme o Jessice Fletcherové nebo paní Kadrnožkové ze třetího patra) přijdete do kontaktu minimálně. Já jsem po měsíci doma mluvila i se svým odrazem v zrcadle. A nebyly to pěkně věci, co jsme si s Bárou 2 vyměnily. Taky vás to úplně nenutí, abyste se o sebe starali. Upřímně, do práce byste asi v županu a s něčím, co připomíná ananas na hlavě, nešli. Tím se vracíme k těm nepěkným konverzacím v zrcadle. Takže pokud víte, že vás kontakt s lidmi spíše nakopne, měli byste na home-office zapomenout. Váš partner vám jistě poděkuje.

A pak bůh techniky stvořil power banku a my jsme mohli začít pracovat, odkud jsme chtěli. A bylo to dobré.

Tak a konec bylo nevýhod vycucaných z prstu, jdeme na ty výhody:

Pohodlí: Nemusíte se škrtit v džínách a pak si tajně pod kancelářským stolem rozepínat knoflík (a následně se bát, že si na to později nevzpomenete a nakráčíte na poradu s “gatěmi vítačkami”). Nemusíte dojíždět, maximálně na židli z obýváku do kuchyně. A nemusíte vstávat za kuropění.

Trocha pohodlí? Ano. Trocha stylu? Rozhodně ANO! ( I když vás nikdo nevidí).

Finance: Ušetříte. Třeba za cestovné. Jízda na židli po bytě obvykle nic nestojí.

Flexibilita: Můžete hlasitě nadávat, pokud chcete. Můžete si vlastně dělat cokoli, co chcete a co není v rozporu se zákonem (anebo vás při tom alespoň nikdo nenačapá).

Úspora času: To je relevantní, vzhledem k tomu, že můžete vyspávat. Ale zase ušetříte čas tím dojížděním, pokud tedy máte židli na kolečkách.

Doma vám stravenky nikdo nedá, ale i tak můžete jíst jako král(ovský zaměstnanec).

Shrnuto podtrženo, jak homeworking dobře zvládnout:

  1. Nastavte si režim stejně, jako byste chodili do práce (a dodržujte jej).
  2. Vybudujte si svoje pracovní místečko.
  3. Začněte pracovat o půl hodiny dříve, než plánujete a vyřiďte si všechny ty facebooky a internety, ať vás to potom neodvádí od práce.
  4. Pracujte v denní době, která vám nejvíce vyhovuje. Někdo je ranní ptáče a někdo spíš sova.
  5. Udržujte kontakt s lidmi, nejen se svými kolegy.
  6. Nepracujte v pyžamu. Mohlo by to ve vás vyvolávat pocit, že nic dělat nemusíte. Omyl, musíte, pokud chcete jíst.
  7. Neprokrastinujte.

Minikapitolka pro zaměstnavatele

Výhoda HO: Ušetříte náklady za stoly a vrzající židle.

Nevýhoda HO: Zaměstnavatel je zodpovědný za bezpečnost práce. To znamená, že i zaměstnanci v režimu home-office musí projít školením, kde se asi vyučuje, jak nezakopnout o práh, jak se nezapálit u vaření, a tak podobně.

Mohlo by se vám líbit taky…

Žádné komentáře

Komentovat