Lidová moudrost praví – Mysl je jako padák, nefunguje, když není otevřená. Být otevřený všem novým věcem a myšlenkám ale není nic snadného ani pohodlného. Jak si rozšířit obzory i za hranice své každodenní sociální bubliny?
Nepřestávej se učit
Když jsem se před lety zoufale těšila na konec školní docházky, nechtěla jsem tomu věřit. Táta se smál. “Milá zlatá, promocí to pravé učení teprve začíná.” Ve chvíli, kdy jsem se snažila do hlavy natlačit integraci metodou per partes, mi to přišlo absurdní. Jenže stačilo pár let a musím mu dát za pravdu. Abych vůbec stíhala lidi kolem sebe, nezbývá mi než se den co den učit nové věci. Před lety možná stačilo projít základku a umět číst, psát a okopávat brambory. Dneska ale, pokud chcete být v obraze a alespoň trochu reagovat na neustálé změny, se vám hlava ani na chvíli nezastaví. A na rozdíl od školy, nikdo mi už vědomosti nepředžvýká a to, jestli toho už umím dost, mi poví až střet s tvrdou realitou. Ty jako nevíš že…?!
Papírová cesta
Ve chvíli, kdy jsou internety plné názorů a hoaxy se po sociálních sítích šíří jako požár stepí, je fakt těžké najít pravdu. Najít to relevantní a hlavně to, co vás opravdu posune někam dál. Člověk je formován pěti svými nejbližšími lidmi, případně širší sociální bublinou, která ho stahuje zpátky do sebe, jako smrdutý močál. Pokud se chcete odrazit na vyšší levl kariéry nebo se dostat do jiné společnosti, je to, bez externích zdrojů setsakra těžké, ne-li nemožné. Jedna úniková branka tady ale přecejenom je. Čtěte. Čtěte knihy a čtěte z papíru. Ostatně, kdyby knihy neměly tu moc měnit lidské myšlení, těžko by totalitním režimům stálo za to organizovat jejich pravidelné pálení a skartace.
Široké obzory
Mnozí lidé vám asi řeknou, že pro rozšíření obzorů má největší smysl cestování. Což o to, nemám nic proti. Ale pokud jedete se svými dlouholetými druhy, těžko uvidíte něco jiného, než co jste zvyklí vidět.
To s knihou v ruce můžete cestovat mnohem pohodlněji a dál, zatímco se válíte v posteli nebo na lehátku. A pro velký posun ani nemusíte sahat po odborné literatuře. Už jenom takový obyčejný bestseller jako je Hygge vám ukáže nové světy. Zatímco s českým “Pohodička” mindsetem byste i na cestách Dánskem hledali hlavně pivo a místo kde rozložit deku, s knihou v ruce se i ze zahradního bazénu podíváte do místních domácností a objevíte jiný přístup ke štěstí a odpočinku.
Mimo komfortní zónu
Říká se, že růst začínáme až ve chvíli, kdy vystoupíme ze své komfortní zóny, prorazíme strop skleníku a utečeme z bezpečné klece každodenní rutiny. Někdo si pod tím představí půst, jiný vyrazí pěšky na tisícikilometrovou štreku. A další si otevře knihu, o kterou by ve svém Pohodička modu nezavadil ani pohledem.
Znáte ten pocit, kdy každou stránku louskáte téměř po slabikách a ani na konci knihy nevíte, co s nově nabytými vědomostmi? Já velmi dobře a proto vím, že i takovýhle, na první pohled marný boj, má smysl. Zvláště při čtení knih jako je Radikální sebeláska se vám může snadno stát, že se rozčílíte a budete mít chuť výtisk prohodit oknem. Taková blbost! Jenže právě to, co vás v tu chvíli dráždí, je ona struna, ten řetěz, který vás poutá. Asi nemá smysl ho hned na sílu přetínat ale… přečtěte si ten odstavec ještě párkrát a pak ho na sebe “nechte působit” přes noc. Přečtěte si celou knihu a jen tak ji nechte, ať kolem vás zní. Už to vás dostane o kus dál, než jste byli předtím.
Nový jazyk
Za nejvyšší úroveň rozšiřování obzorů považuju cizí seberozvojové knihy psané cizím jazykem. Jako by nestačilo nad významem slov dumat v češtině! Zdatným angličtinářům je to možná jedno, já se ale u takového čtení potím stejně jako u cvičení, a úplně cítím, jak se mi propojují neurony v mozku. Jestli si troufáte, vyzkoušejte třeba The Subtle Art of Not Giving a F*ck. Pomůže vám zbavit se každodenního stresu. A že na to teď fakt nemáte čas ani síly? Pokud se v angličtině orientujete aspoň trochu, pak vřele doporučuju dětskou knížku Good Night Stories for Rebel Girls. Nádherné ilustrace a jednoduše napsané příběhy vás seznámí s životy stovky rebelek – žen, které se nenechaly svázat soudobými předsudky a pravidly. Kniha vyšla i díky úspěšné kampani na Kickstarteru a kromě velké inspirace a motivace má ještě jedno plus. Rozumět jí budou i děti.
Kniha na cesty
Kniha je prostě nejlepší přítel člověka nejen tehdy, když potřebuje podložit nohu kývajícího se stolu 😉 V plátěné tašce může být zbraní, a při větru závažím. Je to zábava do letadla i na pustý ostrov, rádce kam se vydat v neznámých městech. Můžete ji darovat nebo půjčit, můžete ji očichávat, hladit i poslouchat jak zní. Hlavně vám ale, pokud si vyberete jinou než obvykle, ukáže nové světy. Představí nové možnosti a pomůže překonat hranice a omezení – i bez elektřiny a mnohem lépe než 3D brýle a rozšířená a virtuální realita. A je levnější, než letenka mezi domorodce 😉
Ps: Good Night Stories for Rebel Girls už vyšla i v českém překladu. Kdybyste ji náhodou chtěli věnovat nějaké prvačce, která ještě moc dobře nečte ani česky 😉
Komentáře (1)
To, co jste tu napsali o knihách a cestování do jiných světů, je krásné a výstižné. Naprosto souhlasím a určitě vám tady blog pěkně prošmejdím, velice mne zaujal :))
Děkuji!