VEMZU VÍ

Jak si domů pustit babí léto

15.10.2017

Zdroj: www.swallowsanddamsons.com

Babí léto je pro někoho nejoblíbenější část roku – a pro ostatní alespoň nejoblíbenější část podzimu. Modrá obloha se zrcadlí v rybnících a řekách, ovoce dozrává a slunce barví listí do žluté a oranžové. Vítr si hraje s uschlou trávou, rána jsou ozdobená rosou a večery kouzelné zlatým světlem. Přinášíme 5 tipů, jak si aspoň kousek kouzelné atmosféry přenést domů i pro zamračené dny…

Rozkvetlá krása

I když to tak na první pohled možná nevypadá, podzim to nejsou jen nudné květináče s vřesem a chryzantémami. Astry, jiřiny, žluté rudbekie, fialová echinacea i kulaté afrikány – podzimní květy září teplými barvami a ve váze dlouho vydrží. Zastavte se pro ně na trhu nebo poproste souseda-zahrádkáře. Kytici doplňte o větvičky javorů nebo hlohu a umístěte do džbánu nebo vázy s širokým hrdlem.

Kousek přírody

Béžové stébla rákosu a orobince přímo lákají k utržení, podle pověry však mohou mrtvá stébla do bytu přinést nemoc. Mnohem bezpečnější – co se pověry i úklidu týče – jsou košíky z ratanu, slámy a proutí nebo doplňky z nebarveného dřeva. Do nich můžete naaranžovat suvenýry z prázdnin a vonné potpourri, připravit si ruční práce pro prodlužující se večery nebo jen uskladnit nejrůznější drobnosti. Odměnou vám bude vůně přírody a teplá domácí atmosféra. Přírodní doplňky přirozeně zjemní i ten nejminimalističtější interiér.

Potěšení nejen pro oči

Ať už máte zahradu nebo ne, podzim je obdobím dozrávajícího ovoce a dalších přírodních plodů. Vyjděte si na procházku a nechte přírodu, ať vám sama nabídne své plody. Lesklé kaštany, zářivé jeřabiny, jablka, hrušky, šípky… úlovky umyjte a naaranžujte do ošatek a mís. Výsledek potěší oči, provoní byt a když přijde čas svačiny, stačí sáhnout…

Barvy slunce

Jak si doma udržet slunce, i když zrovna prší? Žlutá barva je nejlepší lék na každý splín. Dejte si heřmánkový čaj ze žlutého hrnečku, rozvalte se pohodlně na žluté polštáře a přikryjte se žlutou dekou. Stejně tak můžete sáhnout i po oranžové nebo jiném odstínu podzimního listí – a teplé odstíny doplnit o modrou barvu podzimního nebe. Večer si zatopte v krbu, nebo alespoň v temných koutech rozsviťte svíčky, symbol tepla a naděje.

Indiánské léto

V Čechách jsme teplou část podzimu pojmenovali podle létajících vláken babího léta, za oceánem používají pojem indian summer. Zlátnoucí prérie musí být zážitkem samy o sobě, atmosféru nekonečných plání a života v přírodě však vykouzlíte i s pomocí indiánských vzorů a barev. Pestré koberečky, polštářky nebo sedací vaky vám zpříjemní podzimní válení a když je za teplých dnů vytáhnete na trávník, nezamažou se tak snadno.

Mohlo by se vám líbit taky…

Žádné komentáře

Komentovat