DOMOV

Hygge aneb život po vzoru seveřanů

10.9.2017

Pokud si myslíte, že zatažené závěsy, teplé ponožky a k tomu pořádná sklenice vína znamená jedině přicházející depresi, jste na omylu. Jedná se o rychle se šířící celosvětové spiknutí, které vystihuje jediné slovo – Hygge. Co to je? A byli jste taky zhyggováni?

Hygge – to je ideál domáckosti a útulnosti.

Možná jste si slova hygge už všimli, protože poslední dobou se o něm objevují haldy článků a knih. Bylo dokonce zařazeno do oxfordského slovníku spolu s trumpismem nebo Brexitem. Je to zkrátka posedlost, která zaplavuje svět. Je nejen obtížně vyslovitelné (a vlastně nikdo pořádně neví, jaká výslovnost je správná), ale hlavně obtížně definovatelné. Pochází z dánštiny a nabízejí se překlady někde mezi zábavou, pohodou, útulností, pohodlím nebo příjemností. Je tedy jasné, že jedním slovem se podstata slova hygge vyjádřit nedá a tím se nám to trochu komplikuje.

V čem nejraději relaxujete? Já v pyžamu!

Hygge vlastně popisuje životní styl, ve kterém jedou hlavně seveřani. Když zažíváte hygge, znamená to, že si užíváte ty krásné maličkosti v životě, kdy se cítíte dobře. Ať je to, co je to. Může to být vegetování na gauči za sledování seriálu a pojídání sušenek, popíjení vínka ve vaně za svitu svíček, čtení na balkóně v měkké dece a s čajem v ruce, posezení s rodinou okolo stolu nebo povídání s přáteli za zvuku oblíbené hudby. Hygge se netýká netradičních zážitků (jak by se jeden mohl díky posh názvu mylně domnívat), jde hlavně o to užívat si těch obyčejně neobyčejných okamžiků v životě. Znamená to odstřihnout se od všeho nepříjemného, otravného nebo stresujícího a libovat si v příjemné atmosféře.

Hudba dokáže zvednout náladu a zpříjemnit šedé podzimní dny.

Co k tomu, abyste zažívali hygge tedy potřebujete? Držte se nabízených překladů, ty vás navedou. Zařiďte si byt nebo pokoj podle svého vkusu, zapojte jeden styl nebo zpatlejte dohromady, co se vám zlíbí. Důležité však je, aby ve finále bylo vše útulné a sálala z toho pohoda.

Deky oživí a zútulní interiér a hodí vás do pohody.

Inspirací vám buď, jak jinak, skandinávský styl. Pohodlný gauč nebo křeslo jsou alfou a omegou. Obklopte se dekami, do kterých se můžete zachumlat, kožešinami či koberci, na kterých si můžete hovět a polštáři všech tvarů a velikostí. Příjemné atmosféry docílíte všemožnými svítítky, lampičkami a svíčkami. Ti šťastnější z vás mohou rozžehnout oheň (ale doporučuji to pouze těm, kteří mají doma krb). Naplňte si lednici věcmi, které máte rádi, zásobujte se. Poslouchejte hudbu a relaxujte. Pokud máte rádi společnost a chcete se bavit, pozvěte pár přátel a dobrou náladou udělejte čáru přes rozpočet podzimním depkám.

A protože nejen v Dánsku, ale i u nás bude nedostatek denního světla, je důležité si ho vynahradit tím „umělým“.

Říká se, že hygge je součástí dánského životního stylu už několik staletí a odtud se šíří v poslední době jako mor do všech koutů světa. Ale mezi námi, myslím, že tohle je vynález všech (single) žen už od nepaměti. My si to zkrátka umíme udělat hezký a umíme si užívat života.

Mohlo by se vám líbit taky…

Žádné komentáře

Komentovat